مسموميت با گاز Co

گاز مونوکسید کربن قاتل پنهان:

 

 

مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در هر سال در فصول سرد باعث تلفات می‌شود.گرچه وسایل گرمازا ،گرمابخش محیط زندگی هستند اما عدم رعایت اصول ایمنی در کاربرد آنها میتواند بسیار خطرناک باشد..

 

گاز مونوکسید کربن یک گاز بی رنگ و بی‌بو است و همین ویژگی به نامگذاری آن به عنوان "قاتل پنهان"  منجر شده است.این گاز از اجاق‌ها، وسائل گازی پخت و پز، دستگاه‌های حرارتی و  هنگام سوزاندن چوب و زغال متصاعد می‌شود.

اگر این گاز سمی در یک فضای محصور و بدون تهویه تجمع‌یابد، بسیار خطرناک است.این گاز سبک تر از هواست و قابلیت انتشار آن در محیط بسیار زیاداست وبه همین دلیل در تمامی نقاط فضا به سرعت متراکم شده و چون هموگلوبین خون میل ترکیبی زیادی با این گاز دارد ،لذا مانع رسیدن اکسیژن به بافتهای بدن شده وبه سرعت موجب مسمومیت می شود.

علائم ونشانه هاي مسمويت با COعبارتند از :

سر درد ،شنيدن صداي زنگ در گوش ( وز وز گوش ) ،درد قفسه سينه،ضعف عضلاني ،تهوه واستفراغ ،سرگيجه وتغيير در وضع بينايي ( تاري ديد يا دو بيني ) ،بي هوشي ،ايست تنفسي وقلبي . البته گاه شكايت از (( سرما خوردگي )) واقعاً نشانه مسموميت با COاست با این تفاوت که علائم كم وزياد مي شود،علائم در برخي نقاط ويا برخي اوقات روز بدتر مي شود ،

کلیه اعضا خانه علائم مشابه را دارند، حتی حيوانات خانگي نيز به نظر بيمار مي آيند  .

چه بايد كرد :

1 –خيلي فوري مصدوم را از محيط آلوده بيرون بياوريد وبه هواي تازه ببريد

2 – با اورژانس تماس بگيريد.

توصيه ها وهشدارها:

-از آنجا که استفاده از هر وسیله گازسوز در محیطهای سربسته باعث مصرف اکسیژن محیط می شود بنابراین تامین هوای لازم و تهویه شده برای وسیله لازم و ضروری است لذا می بایست شرايطي فراهم شود تا عمل تهويه هوا در محيطی که وسایل گرمازا وجود دارد آسان شود ، به عنوان مثال باز گذاشتن دريچه هاي كولر ، باز گذاشتن يك پنجره كوچك يا در به طوري كه بسته نشود، راه مناسبي جهت تهويه هوا است .

-          نصب بخاریهای بدون دودکش در اتاق خواب،حمام،انباری و فضاهای کوچک و بدون تهویه مجاز نیست.

-         در صورت استفاده از وسايل گرما زاي دودكش دار حتماً دودكش ها به طور كامل معاينه وبررسي شوند .

-دود كش هاي متحرک بايد از مواد غير قابل اشتعال و گالوانيزه واز مقاومت فيزيكي مناسبي برخوردار باشند وتا جاي ممكن كوتاه ، مستقيم ودر محل اتصالات كاملاً محكم وغير قابل نفوذ  بوده و حتماً كنترل شوند.

-قدرت مكش دودكش ها هر چند وقت يكبار از سوي سرويس كار ومتخصص فني بررسي شود.

-براي جلوگيري از برگشت دود وگازهاي مضر به داخل دودكش ودر نهايت به داخل محيط كه معمولاً بر اثر گرفتگي ويا وزش باد به وجود مي آيد ، بايد كلاهك دودکش ، 60سانتي متر از بلندترين نقطه ساختمان بالاتر  باشد .

-توجه به اين نكته حائز اهميت است كه استفاده مشترك از يك دودكش بسيار خطرناك است.

-از نصب آب گرم کن در حمام خودداری کنید.

-در فضاي پاركينك كه بسته وبدون تهويه است ، از روشن كردن خود رو خودداري شود.

-در تبديل سوخت مايع به گاز شهري حتماً از سرويس كار ماهر ومجاز بهر ه گيري شود .

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-7-19 21:17        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ